Wsuwki do kabli – podstawowe informacje

Wsuwki do kabli to inaczej konektory — elementy zakończeniowe używane do łączenia przewodów lub kabli, w celu utworzenia między nimi połączenia elektrycznego
W zależności od rodzaju łączonych elementów konektory mogą mieć różną budowę. Łączenie kabli to nie jedyna funkcja wsuwek.
Wsuwki zapewniają przewodom stabilność oraz ochraniają je przed uszkodzeniem. Konektory pomagają również utrzymać porządek w instalacjach. Konektory najczęściej wykonane z przewodników odpornych na wysoką temperaturę.

Budowa konektora

Najczęściej z miedzi, mosiądzu lub z aluminium. Konektory dzielą się też na izolowane, nieizolowane oraz częściowo izolowane.. Konektory różnią się rozmiarem, budową oraz zastosowaniem. W ramach każdego rodzaju konektory dzielą się na:

  • męskie — złącze podłącza się na wyjściu np. na kablu, antenie — w miejscu, gdzie sygnał jest dostarczany do urządzenia. Nazywane są wtyczkami.
    żeńskie – złącza stosuje się na wejściu, w miejscu, do którego podłącza się antenę, kabel. Nazywane są też gniazdami.
  • Wsuwki do kabli są niezbędnym elementem w kablach wieloprzewodowych. Mają one szerokie zastosowanie w instalacjach elektrycznych oraz elektronicznych.wsuwki do kabli

Jaki zainstalować konektor?

Aby zainstalować konektor, należy odizolować końcówkę przewodu, a następnie do niego końcówki konektora. W przypadku wsuwek z łączeniem mechanicznym najlepiej użyć specjalnego z matrycy lub szczypiec do zaciskania konektorów. Ważne jest też, żeby przewód nie wystawał z konektora poza część zacisku. Końcówka przewodu może maksymalnie 1 mm wystawać poza zacisk, dlatego, aby nie ograniczać działania wtyku. Natomiast końcówka izolacji nie powinna poza niego wystawać.

Każdy konektor jest oznaczony, a dodatkowo ma opisane parametry techniczne: m.in. wymiary i kształty, typ końcówki, a nawet kolory. Dobierając konektory, należy zwrócić uwagę na średnicę kabli lub przewodów, które chcemy łączyć, a także przekrój oraz parametry fizyczno-elektryczne tych elementów. Należy również uwzględnić to, jaki prąd będzie przepływał przez instalację. W przypadku wątpliwości — warto poradzić się sprzedawcy.