Złączki szynowe jako niezwykle praktyczne elementy instalacyjne

W rozdzielnicach, szafach sterowniczych i rozmaitych układach elektronicznych powszechnie stosowane są złączki szynowe (zwane inaczej listwowymi). Służą one przede wszystkim do trwałego łączenia żył przewodów elektroenergetycznych – zarówno miedzianych, jak i aluminiowych. Zazwyczaj montuje się je pojedynczo lub w blokach na szynie typu DIN/Euro/TS-35. 

Wytrzymałość idzie w parze z funkcjonalnością

Złączki szynowe zapewniają wyjątkowo bezpieczne zespolenie przewodów z użyciem zacisków sprężynowych, ewentualnie śrubowych. Ich korpus wykonany jest z wysokogatunkowego tworzywa syntetycznego pozbawionego jakichkolwiek substancji halogenkowych. Posiada właściwości samo gasnące, a dodatkowo wykazuje dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz szkodliwe oddziaływanie zmiennych temperatur (w zakresie od -25 do około 125 stopni Celsjusza). Zaciski są natomiast stworzone ze stopu miedzi. Na rynku znajdziemy różnokolorowe złączki szynowe. Egzemplarze niebieskie idealnie nadają się do instalowania przewodów neutralnych, egzemplarze żółto-zielone i żółte do przewodów uziemiających, a egzemplarze szare i czerwone do przewodów fazowych. złączki szynowe

Mnóstwo realnych korzyści

Stosując złączki szynowe mamy gwarancję, że wszystkie przewody będą należycie uporządkowane. Ma to bezpośredni wpływ nie tylko na estetykę przestrzeni montażowej, ale również na bezpieczeństwo użytkowników. Na uwagę zasługuje ponadto oszczędność cennego czasu, spowodowana w szczególności wykorzystaniem specjalnych pasków oznacznikowych. Oto pozostałe istotne korzyści:

  • szybka identyfikacja uziemionych kabli
  • usprawniony pomiar rezystancji względem ziemi
  • możliwość montażu rozdzielnicy w dwóch etapach
  • bezproblemowe serwisowanie systemu
  • łatwość rozbudowy danego układu

 

Na zakończenie warto dodać, że złączki szynowe występują bardzo często z dodatkowym wyposażeniem. Mowa tutaj m.in. gniazdach bezpiecznikowych, diodach świetlnych przeznaczonych do sygnalizacji zasilania, nowoczesnych przekaźnikach elektromagnetycznych, blokadach mechanicznych czy modułach przeciwprzepięciowych.