Sidecar, czyli iPad jako dodatkowy monitor

Ekosystem Apple to niesamowite wykorzystywanie potencjału wielu urządzeń, które połączone są jednym kontem Apple ID. Gamą możliwości i dostępnych funkcji jest szeroka do tego stopnia, że sprawdza się w celach biznesowych, jak i prywatnych. iPad i MacBook w duecie potrafią jeszcze więcej. Opcja Sidecar to przykład współpracy obu urządzeń. Jak to działa? 

Wiele ekranów – komfort dla użytkownika

Bardzo duża część społeczeństwa do pracy korzysta jedynie z komputera. Rozwój technologii sprawił, że szukamy komfortowych rozwiązań. Drugi monitor to must have w wypełnianiu codziennych obowiązków zawodowych. Pomaga na opanowanie chaosu ze wszystkimi otwartymi kartami, a oprócz tego pozwala wygodne korzystanie z dwóch aplikacji w tym samym czasie, bez konieczności ich minimalizowania. Korzyści z używania dwóch ekranów jest z pewnością więcej, nie mniej wymienione wyżej, to totalnie podstawowe, a zarazem najistotniejsze. Nie ważne, czy korzystasz z dwóch ekranów w celach służbowych, czy prywatnie, na pewno wiesz, z jaką wygodą jest to związane. Urządzenia Apple zaprojektowano z myślą o komforcie pracy użytkowników. Posiadając iPada i MacBooka możesz je ze sobą połączyć tak, aby ten pierwszy pełnij funkcję monitora. Jak to zrobić?

Funkcja Sidecar

iPad coraz częściej wykorzystywany jest jako mobilny odpowiednik komputera albo laptopa. Jego przewaga nad wymienionymi wynika z niewielkich rozmiarów oraz bardzo dobrych parametrów. Oprócz tego, że iPad posłużyć może jako indywidualne urządzenie, można go również wykorzystać jako drugi ekran. iPad współpracuje w ekosystemie z innymi urządzeniami Apple, w tym z komputerami Mac i MacBookami (zobacz).
iPad wykorzystywany jako drugi ekran pozwala na wyświetlanie tej samej aplikacji, co w komputerze lub wyświetlanie różnych okien. Jak sparować urządzenia od Apple? Przede wszystkim należy sprawdzić, czy taka funkcja dostępna jest w urządzeniach. Aby korzystać z iPada jako monitora, musi on posiadać system iPadOS 13 lub nowszy, a system w komputerze to minimalnie macOS 10.15. Drugą kwestią jest zalogowanie się do obu urządzeń za pomocą tego samego konta Apple ID. Jeśli dwa wyżej wymienione punkty są spełnione, możesz korzystać z iPada jako drugiego monitora.

Urządzenia mogą być sparowane bezprzewodowo lub za pomocą kabla. W przypadku tego pierwszego rozwiązania, należy w obu włączyć sieć Wi-Fi oraz Bluetooth. Można też połączyć iPada i komputer za pomocą odpowiedniego kabla USB. W kolejnym kroku na komputerze należy wejść w Preferencje Systemowe. W menu wybieramy opcję Wyświetlacze, a następnie Dodaj wyświetlacz. W tym oknie wybrać należy dostępnego iPada. Dalej wybieramy opcję ekranu, czyli rozszerzenie lub klonowanie. Gotowe.

Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w pracy, ale też w życiu zawodowym. Zarówno iPad, jak i MacBook to urządzenia niedużych rozmiarów, bardzo mobilne. Można używać ich w dowolnym miejscu, solo albo w duecie. Gwarantuje to możliwość pracy, gdziekolwiek jesteś, bez konieczności zabierania ze sobą ciężkiego, nieporęcznego dodatkowego monitora.