Jak działa przełącznik sieciowy?

Switch sieciowy cieszy się w ostatnich latach bardzo dużą popularnością. Jest to doskonałe rozwiązanie, w sytuacji gdy klasyczny router już nie wystarcza.

Co to jest switch?

Czasami trzeba podłączyć większą liczbę urządzeń do sieci i wtedy warto wykorzystać switch 1gb. Należy pamiętać, żeby kupować produkty jedynie u sprawdzonych i renomowanych producentów, którzy od wielu lat działają na rynku i cieszą się dobrą opinią. Znajomość działania sieci komputerowej w większości przypadków jest żadna i ogranicza się z reguły do przepisania hasła WiFi na telefonie komórkowym lub laptopie. Router nie sprawdzi się dobrze, jeśli obejmuje większą naprawdę dużą liczbę urządzeń. Dobrym rozwiązaniem jest zakup przełącznika sieciowego, który cechuje się dużą wydajnością. Jest on w stanie przekazywać informacje między urządzeniami oraz zarządzać ruchem pakietów w lokalnej sieci. To powoduje, że nie jest konieczne łączenie urządzeń bezpośrednio ze sobą.

Rodzaje switchy sieciowych

Hub sieciowy i ethernet switch to zupełnie różne urządzenia, które z pozoru mogą pełnić podobne funkcje. Na rynku można znaleźć różne typy przełączników sieciowych. Niezarządzalny switch gigabit jest powszechnie uznawany za jednego z najprostszych. W jego przypadku nie można jednak przeprowadzić żadnej konfiguracji, ponieważ jest bezobsługowy. Taki przełącznik może się przydać w miejscu, gdzie jest duże skupisko urządzeń, czyli na przykład w sali komputerowej. Switch zarządzalny to rodzaj przełącznika, którym można sterować przez specjalnie dedykowany port. Warto dodać, że inteligentne switche (zobacz takie modele) mają funkcje, które można ze sobą łączyć. Jest to sprzęt, który sprawdzi się doskonale w dużych sieciach oraz infrastrukturach.