Skaner do dokumentów – niezbędne narzędzie

W każdym biurze znajdują się urządzenia, których nie może zabraknąć podczas pracy. Do tej grupy należy skaner do dokumentów. To niezwykle pomocne narzędzie, które skanuje obiekty 2D lub 3D, konwertując je na postać cyfrową. To niezastąpione urządzenie w większości biur.

Skaner do dokumentów – jak działa?

Dokument, który chcemy zeskanować, powinien zostać umieszczony na szklanej płycie. Wtedy skaner zajmuje się skanowaniem i zmienia dokument na formę cyfrową. Obsługiwanie skanerów do dokumentów jest bardzo proste. Po włożeniu dokumentu na płytę należy zamknąć pokrywę i nacisnąć odpowiedni guzik.

Jaką technologię zastosować?

Na rynku skanerów do dokumentów można wyróżnić dwie technologie do skanowania obrazu – jest to zależne od sensora:

  • technologia CIS, która posiada jeden rząd czujników, a szerokość powinna mieć tyle, co skanowany dokument. Technologia ta wykorzystuje diody LED jako źródło światła. Cieszy się ona dużą popularnością, gdyż nie pobiera dużo energii i nie zajmuje dużo miejsca. 
  • technologia CCD używana jest przez wysokiej jakości skanery. Do pracy wykorzystywany jest czujnik CCD, który skanuje zdjęcia dokumentów. Czujnik ten odpowiedzialny jest za skanowanie linii. Wykorzystywane są też soczewki i zestawy pryzmatów. 

Skanery do dokumentów są niezwykle ważnym narzędziem biurze. Główną zaletą jest przyspieszenie codziennej pracy, ale też jej duże ułatwienie. Dobranie odpowiedniego skanera do dokumentów zależne jest od częstotliwości korzystania z niego. To urządzenie, które powinno starczyć na wiele lat, więc warto wybrać jak najlepszy.