Technologia RFID

Czytnik RFID, Radio Frequency ID, jest stosowana w coraz większej liczbie aplikacji, od kart dostępu i transponderów opłat drogowych po etykiety produktów.

Technologia RFID to tak naprawdę wspólna nazwa różnych wariantów o różnych częstotliwościach, które bezprzewodowo komunikują się między tagiem (układem z anteną) a czytnikiem.

Dzięki technologii pasywnej — jak w przypadku kart dostępu — komunikacja odbywa się za pomocą indukcji. Kiedy znacznik wchodzi do pola anteny czytnika, kondensator znacznika jest ładowany, a znacznik może wysyłać informacje (unikalny kod ID chipa tylko do odczytu) do czytnika z inną częstotliwością.

Aktywne transpondery pracują z falami radiowymi i mają zasilanie, które jest konieczne, aby móc czytać z odległości i prędkości, z jaką pojazdy przejeżdżają przez przejazd samochodem.

Czytnik RFID wysyła sygnał „budzenia” do znacznika, który aktywuje i wysyła informacje do czytnika. Etykietki oznaczone baterią mają zwykle żywotność 6-10 lat.

Płynne zakupy z automatycznym odczytem wszystkich towarów w koszyku, są z natury technicznie możliwe dzięki technologii „antykolizyjnej” (ale nie w przypadku metalowych opakowań), ale zajmie to dużo czasu, zanim stanie się powszechne w sklepach. Tagi RFID do artykułów spożywczych nie będą oparte na krzemie lub miedzi ze względu na koszty.

To, co najczęściej kojarzy się z RFID, oznacza, że ​​przy tradycyjnej technice radiowej odczytuje się na odległość etykietę RFID (tag lub transponder bez własnego źródła zasilania).

W przeciwieństwie do kodu kreskowego etykieta nie musi być widoczna z nadajnika / odbiornika, ale nie może być zbyt daleko. Dzisiejsza odległość odczytu wynosi od dwóch centymetrów do pięciu metrów.

Podstawową zasadą jest to, że za pomocą nadajnika radiowego energia jest stale dostarczana do obwodu anteny znacznika. Moc jest rektyfikowana w znaczniku i służy do zasilania układu scalonego zawierającego interpreter poleceń, pamięć i modulator.

Nadajnik wysyła polecenia, modulowane na ciągłej nośnej nadajnika, które są odbierane i interpretowane w interpretatorze poleceń znacznika RFID.

Comments are closed.