Jak kupić dobry monitor?

Pytanie o to, który monitor będzie najlepszy jest często zadawane przez użytkowników, którzy dopiero wchodzą w komputerowy świat bądź decydują się na komputer po raz pierwszy. Zadanie to jest wyjątkowo trudne, zwłaszcza gdy nie posiada się żadnej wiedzy na temat monitorów. Jak przy bogatej ofercie sklepów wybrać najlepszy monitor?

Wysoka rozdzielczość = najlepszy monitor?

monitory

Powszechnie panuje przekonanie, że im większa rozdzielczość w monitorze, tym lepiej. Jest to jednak błędne myślenie – nie każdy potrzebuje monitor takich rozmiarów. Jego wielkość powinna być dostosowana do osobistych preferencji. Jeśli komputer służy wyłącznie oglądaniu filmów czy do zakupów internetowych, na pewno nie będzie potrzebny do tego monitor o rozdzielczości 3440 x 1440.

Najpopularniejsza dziś rozdzielczość monitorów to tak zwana ,,full HD”, czyli 1920 x 1080. To w zupełności wystarczy większości użytkownikom. Takie monitory są proste, mają podstawowe funkcje i zaspokoją przeciętnego użytkownika. Jeśli jednak ktoś zajmuje się np. montażem filmów, czy grafiką komputerową, warto wyposażyć się w monitory o nieco większej rozdzielczości. Ułatwi to zarządzanie pracą dzięki dużemu obszarowi roboczemu na takich monitorach.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze monitorów?

Równie ważną kwestią, co rozdzielczość jest czas reakcji matrycy. To w skrócie mówiąc dynamiczność ekranu, czyli szybkość pojawiania się i znikania na nim pikseli. Im bardziej dynamiczny będzie monitor, tym lepiej jednak i tu nie każdy potrzebuje monitor o najwyższym czasie reakcji. Polecany głównie graczom czy montażystom. W biurze ta wartość na pewno nie ma tak wielkiego znaczenia.

Ważny jest również kontrast – im większy, tym lepiej. Reszta opcji zależy już tylko od preferencji danej osoby. Najczęściej spotykane dodatkowe opcje w monitorach to np. funkcja 3D, czyli możliwość oglądania filmów stworzonych w takiej technologii, czy tuner umożliwiający podłączenie do monitora telewizji. Równie popularne są ostatnio monitory dotykowe: https://www.sferis.pl/monitory-2070 , podobne do tabletów lecz większe.

Comments are closed.