Czytnik dowodów osobistych – czy jest bezpieczny?

Nowe dowody osobiste mają warstwę elektroniczną, w której zakodowano dane posiadacza. Żeby je odczytać potrzebny jest specjalny czytnik dowodów osobistych. To małe urządzenie sprawia, że dowód może spełniać funkcję podpisu elektronicznego i zapewniać dostęp do wszystkich portali administracji publicznej, a w niedalekiej przyszłości – również do bankowości. Czy jest on bezpieczny?

Po pierwsze – rozsądek


Czytniki dowodów osobistych nie przechowują żadnych danych. Nie mają do dyspozycji pamięci, która umożliwiała im gromadzenie danych. Wystarczy wysunąć e-dowód z czytnika by przerwać połączenie. Wtedy, nikt już nie może korzystać z danych na nim zapisanych.

Dedykowane oprogramowanie


Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie wyłącznie z oprogramowania przygotowanego przez MSWiA. Oficjalne oprogramowanie powinno też być najbezpieczniejsze i najbardziej dostosowane do potrzeb użytkowników e-dowodów. Każde skorzystanie z niego powinno też być dodatkowo potwierdzone wpisaniem unikatowego kodu PIN. Dostępne oprogramowanie to:

  • MdO e-dowód menadżer – program ten służy do nawiązania bezpiecznego połączenia z warstwą elektroniczną oraz zarządzania certyfikatami.
  • Oprogramowanie E-dowód podpis elektroniczny – jak sama nazwa wskazuje ten program służy do podpisywania dokumentów podpisem osobistym. Alternatywą dla niego jest korzystanie z Profilu Zaufanego, do którego można zalogować się też przez bankowość internetową.

Comments are closed.