Ciche i energooszczędne dyski SSD

Jedną z większych wad komputerowych dysków twardych wyposażonych w talerze jest ich fizyczna konstrukcja posiadająca szereg wad. Delikatne, głośne i pobierające dużo prądu talerzowce odchodzą powoli do lamusa, gdyż ich półprzewodnikowe odpowiedniki, czyli dyski SSD, z coraz większym impetem penetrują rynek i prawdopodobnie w niedługim czasie doprowadzą do całkowitego wyeliminowania z rynku swoich klasycznych braci.

Szereg zalet oferowanych przez dyski SSD

dysk ssd intel

W przypadku użytkowników domowych jednymi z największych zalet jakie posiadają dyski SSD jest kultura ich pracy – są ciche i energooszczędne. Profesjonaliści wykorzystujący duże ilości danych często wyposażają swoje komputery w kilka dysków twardych, niektórzy nawet w 12. Oznacza to dwanaście urządzeń, które pobierają dużo prądu, grzeją się i wprowadzają obudowę w wibracje, przez co szum potrafi być nieznośny i wręcz doprowadzić do zawrotów głowy. Wielogodzinna ekspozycja na zwiększoną temperaturę i hałas powodują szereg niekorzystnych czynników zdrowotnych, które mają znaczący wpływ na komfort pracy.

Problem nie dotyczy jednak jedynie profesjonalistów, ale także zwykłych użytkowników domowych. Dyski SSD oferują szereg zalet przy wykorzystaniu w laptopie – pobierając znacznie mniej prądu, potrafią znacząco wydłużyć czas pracy laptopa, a sposób ich działania jest całkowicie bezgłośny i bezinwazyjny. Laptopy często wykorzystujemy do oglądania filmów i słuchania muzyki, a nic tak nie psuje seansu jak nieustanny szum i wibracje wydobywające się z klasycznego nośnika.

Zmiany na rynku dysków twardych

Dyski HDD prawdopodobnie przez jeszcze jakiś czas będą służyły w centrach danych, gdzie hałas i temperatura mają drugorzędne znaczenie, jednak pobór prądu stanowi istotny koszt i choćby z tego powodu coraz więcej firm decyduje się na zastąpienie klasycznych HDD przez dyski SSD. Jednostkowy koszt urządzenia jest rekompensowany przez niski pobór prądu w urządzeniach, które zwykle pracują bez przerwy 365 dni w roku. Postępujący spadek cen wskazuje jednak, że dyski SSD całkowicie zdominują rynek i wkrótce jako jedyne pozostaną w produkcji.

Comments are closed.