Jak rozróżnić oryginalne karty pamięci do smartonów od podrabianych

Wraz z popularyzacją kart SD, a następnie microSD, pojawiła się pokusa produkcji podrabianych kart pamięci. Z punktu widzenia konsumenta miało to doprowadzić do obniżenia cen, jednak okazało się, że podrabiane karty pamięci do smartfonów mogą spowodować więcej kłopotów niż korzyści. W najlepszym wypadku wiąże się to z powolną pracą i długim ładowaniem aplikacji oraz materiałów, jednak problemów związanych z korzystaniem z nieoryginalnych nośników jest znacznie więcej. Od kupującego zależy ocena ryzyka. Jeżeli chcesz zakupić oryginalną kartę pamięci do smartfonów sprawdź ofertę sklepu Sferis.

karta pamięci do smartfona kingston

Pojemności

Najczęściej popełnianą podróbką jest oszukiwanie na dostępnej pojemności. Bardzo tanie karty o bardzo dużej pojemności powinny od razu wzbudzić podejrzenia konsumenta, gdyż ogromne pojemności w cenie kilkunastu złotych są niemożliwe do zakupienia. Karty o pojemności 128 gigabajtów często okazują się podróbkami o rzeczywistej pojemności ośmiu gigabajtów, przez co nieświadomy konsument traci możliwość zapisywania plików powyżej pewnej granicy. W gorszym wariancie stare pliki są nadpisywane przez nowe, co oznacza, że bezpowrotnie można utracić istotne dane.

Krótka żywotność

Znacznie większym problemem jeśli chodzi o podrabiane karty pamięci do smartfonów jest ryzyko, że nagle przestaną działać i zabiorą ze sobą do grobu wszystkie zapisane pliki, wśród których mogą się znajdować te wyjątkowo cenne. Ze względu na budowę, odzyskiwanie danych z uszkodzonych kart microSD jest wyjątkowo trudne i kosztowne, a często nawet niemożliwe. Warto zastanowić się, czy oszczędność kilkunastu złotych warta jest tak dużego ryzyka. W najgorszym wariancie tania elektronika stosowana w podróbkach może prowadzić do grzania się styków w smartfonie, a w skrajnych przypadkach do jego uszkodzenia. Oczywiście gwarancja na smartfon nie obejmuje problemów wynikających ze stosowania podrabianych akcesoriów, dlatego zaleca się unikanie podejrzanie tanich kart pamięci do smartfonów. Przy coraz niższych cenach oryginałów można zapewnić sobie spokojny sen bez obawy o utratę drogocennych danych, a nawet urządzenia wartego kilka tysięcy złotych.

Comments are closed.