Zmiany w ewidencji czasu pracy

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z tym, że trzeba cały czas być na bieżąco ze zmieniającym się prawem. Jeśli ktoś choć na chwilę przestanie sprawdzać, czy nic się nie zmienia to może się okazać, że za parę miesięcy będzie robił coś wbrew prawu. Zmian w prowadzeniu firmy z roku na rok przybywa i przykładem mogą być zmiany w prowadzeniu ewidencji czasu pracy.

Co to jest ewidencja czasu pracy


Ewidencja czasu pracy to mówiąc w skrócie jest spis wszystkich godzin, które pracownik jest w pracy. Dokładnie mówiąc musi ona zawierać:

  • godziny przepracowane przez pracownika,
  • godziny pracy w nocy,
  • nadgodziny,
  • dni wolne od pracy,
  • nieusprawiedliwiony dni w pracy,
  • miejsca dyżuru jeśli takie występują.
    Jak widać informacji, które muszą być zawarte jest dość sporo i jeśli zapomni się o jakiejś to państwowa inspekcja może nie uznać takiego dokumentu. Ewidencja czasu pracy ma jasno określone kryteria jakie trzeba spełniać.

Jakie zmiany w ewidencji?


Ewidencja czasu pracy nie doczekała się ogromnych zmian. Jednak został zmieniony czas przechowywania danych, a także elektronizacja ich. Jest to dość ważne, ponieważ w przypadku kontroli trzeba mieć informację wstecz o swoich pracownikach.

Podsumowując, prowadzenie firmy wydaje się dość proste jednak trzeba być cały czas na bieżąco z różnymi przepisami i zmianami w prawie. Warto śledzić strony państwowe, które informują o ewentualnych zmianach w nowych przepisach.

Comments are closed.