Różne rodzaje laminowania

Jeśli poszukujesz idealnego laminatora laminatora, być może zauważyłeś, że istnieją dwie podstawowe metody laminowania dokumentów i zdjęć. To laminowanie na zimno i na gorąco. Obie techniki laminowania mają swoje zalety. Którą, zatem wybrać? Zarówno laminowanie na gorąco, jak i na zimno jest powszechnie stosowane, jednak najbardziej popularne jest laminowanie na gorąco. Warto podkreślić, że każda z metod laminowania ma unikalne cechy, które sprawiają, że jest idealna do niektórych prac laminacyjnych. Wyjaśnijmy różnice między nimi.

Laminowanie na zimno

Laminowanie na zimno jest często określane, jako laminowanie ciśnieniowe. Dzieje się tak, ponieważ zimna folia do laminowania ma lepki klej po jednej stronie, który przykleja się do dokumentów po zastosowaniu nacisku, podobnie jak taśma klejąca. Ta metoda laminowania jest popularna do produkcji naklejek, rzemiosła artystycznego oraz do laminowania dokumentów wrażliwych na temperaturę.

Laminowanie na gorąco

Laminowanie na gorąco, często nazywane laminowaniem termicznym, jest bardzo powszechne. Ta metoda laminowania wykorzystuje rolki laminujące, które są powlekane z jednej strony klejem aktywowanym termicznie. Maszyna do laminowania wytwarza wysoka temperaturę, a wówczas klei topi się. Ten styl laminowania jest niezwykle powszechny w przypadku laminowania zdjęć, znaków, plakatów, banerów, wizytówek, menu restauracji i wielu innych.

Niektóre maszyny do laminowania domyślnie przeznaczone są do laminowania na gorąco, ale oferują możliwość wyłączenia grzania, w celu laminowania na zimno.

Comments are closed.